sbs7-2010.jpg2010 yılı 7.sınıf SBS (Seviye Belirleme Sınavı) 06 Haziran 2010 tarihinde yapıldı. Sınava 1 milyon 68 bin adayın katıldı.

SBS sınavı saat 10.00’da başladı ve 100 dakika sürdü. Öğrencilere sınavda 90 soru soruldu.

Yazιnιn devamιnι oku »

sbs-anketi.jpg

Milli Eğitim Bakanlığı SBS (Seviye Belirleme Sınavı) sınavı ile ilgili yeni bir düzenlemeye gitmek amacıyla anket düzenledi. Anket sayesinde SBS’nin çocukların ruh sağlığı ve sosyal ilişkileri üzerindeki etkisi araştırılacak.

Yazιnιn devamιnι oku »

sbs-ek-puan.JPGMilli Eğitim Bakanlığı (MEB), Seviye Belirleme Sınavı’na (SBS) girecek adaylardan,  uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsil eden öğrencilere “ek puan” verecek.

Yazιnιn devamιnι oku »

8-sinif-sbs-sorulari.jpg2009 yılı orta öğretime geçiş sistemi 8. sınıf Seviye Belirleme Sınavı (SBS) 06.06.2009 tarihinde yapıldı. Toplam 100 soru soruldu ve öğrencilere 120 dakika süre tanındı.

Yazιnιn devamιnι oku »

SorunsalPervin Kaplan soruyor “SBS’nin başarısızı kim?“. Pervin Kaplan ilginç bir noktaya değiniyor yoksa SBS başarısızlığı ölçen bir sınav mı?

Genelde sınavların başarıyı ölçtüğü söylenir ancak MEB’in yayınladığı 2008 SBS sonuçlarına bakıldığında öğrencilerim çoğunun başarısız olduğu görülüyor. Neden?

Yazιnιn devamιnι oku »

bc-sbs.jpgMEB Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi  6. ve 7. sınıflar için ilk defa  21 Haziran 2008 tarihinde yapılan SBS (Seviye Belirleme Sınavı) sonuçlarını açıkladı.

Saat 10:00’da açıklanması gereken sınav sonuçları maalesef 13:00 sırasında açıklandı. Bu durum sınav sonuçlarını merakla bekleyen arkadaşlarımızı çileden çıkardı. Ama artık sınav sonucunuzu internetten öğrenebilirsiniz.

Yazιnιn devamιnι oku »

Güneş7. sınıflar da ilk SBS‘ye girdiler. Hayırlı, uğurlu olsun.

  • Sorular nasıldı?
  • Beklediğinizden kolay mıydı?
  • En çok hangi derste zorlandınız?
  • Kaç net yaptınız?
  • Çelişkili soru var mıydı?

Yazιnιn devamιnι oku »

Erozyon6. sınıflar bugün SBS ile tanıştılar. Genel kanaat soruların kolay olduğu şeklinde.

Çözüm Dergisi Dershanleri Coğrafya Zümre Başkanı Ali İhsan Akgün 10. sorunun hatalı olduğun iddia ediyor.

Yazιnιn devamιnι oku »

LamaMEB 8 Haziran 2008 tarihinde yapılacak OKS sınavı ve 6. ve 7. sınıfların 21-22 Haziran 2008 tarihilerinde gireceği SBS sınavı hakkında bir açıklama yaptı.

Bakanlığımıza intikal eden bilgilerden, söz konusu sınavlara girecek olan adayların nüfus cüzdanlarında T.C. Kimlik numarası ile resim bulunup bulunmaması konusunda kamuoyunda yoğun endişelerin yaşandığı anlaşılmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınav Yönergesi Madde-10 1 bendinde “15 yaşından küçük, adayların nüfus cüzdanında fotoğraf ve T.C. kimlik numarası olma zorunluluğu aranmaz, ancak resimli öğrenci kimlik belgesi istenir” denmektedir.

Yazιnιn devamιnι oku »

AjanOKS ve SBS sorularının nasıl hazırlandığını merak ediyor musunuz? Hem bu sene OKS’de son defa yapılacak, bknz 2008 OKS’de Sorular Nasıl Olacak, Hangi Konulardan Soru Çıkacak? [Sanal Dersane]

Veysel Evliyaoğlu çok ilginç bir yazı yazmış ve OKS ve SBS sorularını hazırlayanların mecaralarını anlatmış.

Onlar, arkadaşları ve akrabaları tarafından “büro memuru” sanılan, gerçek işleri ise sadece eşleri tarafından bilinen 50 kişilik bir grup. Eşleri ve çalışma arkadaşları dışında kalan diğer insanlar tarafından bu “zor görev”leri bilinmiyor. Oysa onlar, 915 binden fazla öğrencinin gireceği OKS ve bu yıl ilk kez yapılacak olan ve yaklaşık 2 milyon öğrencinin gireceği SBS sorularını hazırlıyorlar. Sınavların güvenliği gerekçesi ile kimlikleri gizli tutuluyor. Bu ekibin hazırladığı soruları basan matbaanın çalışanları, bu sınavlar sebebiyle 34 gün dış dünya ile irtibatlarını kesecek. Yani, bu süre içerisinde hasta olursan hastaneye gitmek yok. Hastayı güvenlik görevlileri matbaaya getirecek. Hastaneye yatman gerekirse, “mahkum odaları”nda kalacaksın. Ev istirahati verilirse “sınavın güvenliği” için matbaaya geri döneceksin.

50 kişi, MEB’de çalışıyorlar. Ama kimse onların kim olduğunu bilmiyor. Film gibi…

Yazιnιn devamιnι oku »