SoruSon yapılan YGS’de kaç soru iptal edildi bilen var mı?

ÖSYM YGS’de iptal edilen Türkçe sorusunun, tüm adaylar tarafından doğru yanıtlandığı kabul edilerek, puanların hesaplandığını bildirdi.

Yazιnιn devamιnι oku »

kpds-2010-ingilizce.jpg2010 yılı ilkbahar dönemi KPDS (Kamu Personeli Dil Sınavı) 02 Mayıs 2009 tarihinde yapıldı. Çeşitli dillerde toplam üç saat boyunca adaylar 100 soruyu cevapladılar. ÖSYM KPDS soru ve cevaplarını yayınladı.

Yazιnιn devamιnι oku »

uds-2010-bahar.jpg21 Mart 2010 tarihinde yapılan ÜDS (Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı) bahar dönemi sınav sonuçları ÖSYM tarafından yayınlandı.

Yazιnιn devamιnι oku »

uds-sonuclari-protesto.JPG21 Mart 2010 tarihinde yapılan ÜDS (Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı) sonuçları hala ÖSYM tarafından açıklanmadı.

Tahmini olarak 50 bin kişinin girdiği sınavda, sonuçların açıklanmamasını Dilforum sitesi ana sayfasında protesto etmiş.

Yazιnιn devamιnι oku »

2010-ygs-fizik.jpg2010 yılı üniversite sınavı birinci aşama YGS (Yükseköğrenim Geçiş Sınavı) 11.04.2010 tarihinde yapıldı. Toplam 160 soru soruldu. Fen Bilimleri sorularında Fizik konularında toplam 14 soru soruldu.

FEM Dershanesi Fizik sorularının konulara göre dağılımı hakkında bir açıklama yayınlamış.

Yazιnιn devamιnι oku »

2010-ygs-matematik.jpg2010 yılında iki aşamalı olarak uygulanacak olan üniversite sınavının ilk aşaması olan Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) bitti.İlk kez yapılan sınava 1 milyon 512 bin 450 aday katıldı.

Tek oturum olarak gerçekleştirilecek sınavda 4 test uygulandı. Türkçe, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Matematik. Adaylara 160 soru yöneltildi ve 160 dakika süre verildi.

Yazιnιn devamιnι oku »

2010-ygs-fen-bilimleri.jpg2010 yılında iki aşamalı olarak uygulanacak olan üniversite sınavının ilk aşaması olan Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) bitti.

İlk kez yapılan sınava 1 milyon 512 bin 450 aday katıldı. Tek oturum olarak gerçekleştirilecek sınavda 4 test uygulandı. Türkçe, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Matematik. Adaylara 160 soru yöneltildi ve 160 dakika süre verildi.

Yazιnιn devamιnι oku »

puanmatik.jpg2010 yılından itibaren ÖSYS (Öğrenci Yerleştirme ve Seçme Sistemi) iki aşamalı olacak.

Birinci Aşama YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı), İkinci Aşama LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı). Yeni sisteme göre puanlama ve soru tipleride değişti. Peki yeni sisteme göre üniversite puanımızı nasıl hesaplayacağız?

Yazιnιn devamιnι oku »

bc_sinav-ucretleri.jpgÖSYM 2010 yılında yapılacak olan sınav tarihlerini açıkladı. Bknz.2010 Yılı Sınav Tarihleri. 2010 yılında ÖSYM tarafından 25 adet sınav yapılacak. Tabi bu sınavlara katılacak olan adayların bankalara başvuru ücretlerini yatırmaları gerekiyor. Sınav başvuru ücretlerinini Vakıflar Bankası, Halk Bankası ve Ziraat Bankasına yatırabilirsiniz. Ayrıca kılavuzlarda belirtildiği gibi varsa bankaların internet şubelerinden de yatırabilirsiniz.

Yazιnιn devamιnι oku »

bc_osym-sinav-tarihleri.jpgHayatımız sınav…ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) 2010 yılında yapılacak sınav tarihlerini açıkladı. 2010 yılı içerisinde ÖSYM toplam 25 tane sınav yapacak. Ocak ve Şubat ve Ağustos aylarında sınav yok. Diğer aylarda ise sınavlar adayları bekliyor.

Yazιnιn devamιnι oku »